Protože jsem měla včera možnost shlédnout krátkou reportáž, která se týkala "opět" případu napadení člověka psem, jenž tentokrát skončil tragicky (konkrétně se jednalo o starší ženu, která byla napadena doma svým vlastním psem - staffordšírským terriérem), nemohu si odpustit zareagovat na tento příspěvek.

Zabývám se výcvikem a výchovou psů a do poradny mi chodí spousta lidí, která si neví rady s agresivitou svých vlastních psů. Jsou to plemena různá - pejskové miniaturní, střední i ti velcí. Tedy lidé mají problémy se psem bez rozdílu plemene!

Bohužel musím konstatovat, že je to jen a jen vina člověka a vše se děje jeho nesprávným a nezodpovědným přístupem ke zvířeti, když si ho pořizuje. Pes je z právního hlediska věc. Bohužel. Tak s ním také mnoho lidí zachází. Přichází za mnou klienti, kteří mají velmi často již 3-5 letého psa (fenu), který doma napadá nejen je, ale i jejich děti. Jsou to stále opakující se případy.

Kladu si otázku: Kdy to přestane? Neměli by si lidé, kteří nejsou schopni zvládnout výchovu psa od štěněte raději pořídit psa plyšového? Proč nepřijdou žádat o pomoc dříve, kdy na zvířeti začínají pozorovat první známky agresivity? Nebo to snad nepozorují? Nejedná se jen o psy tzv. "bojových plemen" (tento výraz velmi nerada používám, protože bojová plemena neexistují a tento termín háže na tyto psy zbytečně špínu), ale velmi často o psy, které považuji za doslova mírumilovné, jako jsou labradoři, zlatí retrívři, boxeři, atd.

S hrůzou zjišťuji, že spousta lidí si pořizuje plemeno kvůli "módě" a absolutně netuší, jak se o psa starat, jak ho učit alespoň základům poslušnosti, respektu vůči nám a co všechno pořízení psa vůbec obnáší včetně financí. Pak tu máme přeplněné psí útulky, které poskytnou dočasný azyl "zkaženým" psům. Ale co dál? Kdo si takového psa vezme? Nakonec to opět skončí "jednoduchým" řešením - pro nás lidi….euthanasie…a vše si vysvětlíme slovy "byl to nezvladatelnej, zlej pes…." Jak jednoduché zdůvodnění…když něco nechceme, my lidé řešit….

Já osobně přirovnávám výchovu štěněte a vůbec psa k výchově malého dítěte. Důslednost je velmi důležitá. Většinou platí pravidlo: Kdo má nevychované děti, má i nevychované psy ....

Věřím, že tzv. "bojové plemeno" může se správným přístupem zvládnout i dítě. Ale kde je ten správný přístup? Kdo by si měl tato plemena pořizovat? Především člověk, který dokáže psu poskytnout jeho základní potřeby a věnovat se mu jako každému jinému plemeni. Naprosto souhlasím, aby se více dohlíželo na lidi, kteří si tato plemena pořizují....ostatně, mělo by se dohlédnout na všechny lidi, kteří si vůbec nějaké zvíře pořídit chtějí.
Tímto případem jsem velmi znechucena a už teď je mi jasné, kolik špíny to díky tomuto případu bude opět házet na tzv. "bojová plemena". PROSÍM, NEDĚLEJTE Z TĚCHTO PSŮ ZABIJÁKY! Zameťte si před svým vlastním prahem a teprve pak suďte!!!

Z reportáže je velmi dobře patrné, v jakých podmínkách pes žil....víc uvidíte zde:
http://www.nova.cz/zpravy/?83c=%7Ekrimi%7E&83e=DO9580&ex9580=exkluzivne-pes-napadl-zenu-ktera-potom-zemrela&play=1

Jana Dytrychová, 20.4.2007

zdroj: Blesk